Putni un mēs

    Aicinu mūsu skolas skolēnus piedalīties programmā „Putni un mēs”.

  Jau otro mācību gadu mūsu skola ir Latvijas Ornitoloģijas biedrības skolu programmas „Putni un mēs” dalībskola. Pagaidām dalību ir ņēmusi tikai viena klase. Tāpēc nolēmu iesaistīt arī citas klases skolēnus, jo darbs ir interesants un izzinošs. Pievēršot uzmanību un papētot to, kas atrodas mums apkārt, katrs no mums ierauga daudz jauna un interesanta, tā paplašinot savu redzesloku.

  Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) skolu programmas „Putni un mēs” mērķis ir veicināt putnu un to dzīvesvietu saglabāšanu, pilnveidojot skolēnu zināšanas par putniem un izpratni par norisēm dabā.

  Skolas mājas lapā tiks ievietota izzinoša informācija par putniem un to dzīvi. Kā arī būs ievietoti dažādi uzdevumi, kuros tiks aicināta piedalīties visa klase, varēs arī piedalīties skolnieki individuāli.

  Katras tēmas noslēgumā tiks paziņotas pareizās atbildes, aktīvākās klases un čaklākie skolēni. Tiks publicēti labākie darbi. Pavasarī skolā tiks organizēts putnu dienām veltīts konkurss, kur piedalīsies 5 skolnieki no katras klases.

Daba ir vienīgā grāmata, kurai visas lapaspuses ir dziļa satura pilnas. /V.Gēte/

Aicinu kopīgi mācīties lasīt dabas grāmatu!

Skolotāja Agnese Neija

Putni pavasarī

Izveidots Pirmdiena, 18 Marts 2019 08:44

Putni pavasarī.

 

Pavasaris ir laiks, kad putnu čalas dabā paliek arvien skaļākas un melodiskākas. Atgriežas gājputni.

Putni cītīgi sāk meklēt savas ligzdošanas vietas, lai varētu dēt olas un radīt pēcnācējus.

Lielākā daļa putnu atrod vietu, kur ligzdot paši. Tas var būt kāds koka dobums. Tā var būt kāda droša paslēptuve upmalā, purvā vai mežā.

Bieži pavasarī cilvēk dodas palīgā putniem palīdzot izgatavot tiem mājokļus.

Tāpēc aicinu ikvienu arī padomāt, ko tu varētu lietas labā darīt.


Izsludinu marta konkursiņu.

Izpēti kāda putna ligzdošanas veidu un izveido mākslīgo ligzdu vai ligzdas vietu kādam putnam (tikai ne zīlītēm un strazdiem). Šajā gadījumā tev noteikti būs jālūdz palīdzība kādam pieaugušajam. Tas var būt stārķis, pīle, pūce, cielaviņa, bezdelīga vai kāds cits putns. Savu padarīto nofotogrāfē un izveido nelielu aprakstu par to, kuram putnam tas domāts, kur tu viņu uzstādīji un, kas tev palīdzēja. Fotogrāfijas un aprakstu iesūti e-pastā Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai klases audzinātājai līdz 30.martam.

Ja nav tāda iespēja, tad vari to visu arī uzprojektēt uz papīra uzzīmējot. Uzzīmē kāda ligzda varētu izskatīties. Tie var būt gan putnu būrīši dažādām sugām (tik atceries, tas nevar būt zīlītēm un strazdiem), ligzdu pamatnes, kastītes, aliņas un daudz kas cits, kas palīdzētu putniem ligzdot. Klāt pievieno nelielu aprakstu, kurai putnu sugai tas paredzēts un kādus materiālus tu izmantotu. Zīmējumus ar aprakstiem iesniedz savai klases audzinātājai. Norādi tikai savu vārdu, uzvārdu un klase. Darbus gaidīšu līdz 30.martam.

Putnu būrīšu paraugus vari papētīt ievietotajā digitālā bukletā vai interneta adresē https://www.mammadaba.lv/images/mammadaba/Skolam/Putnu-Buri.pdf

Otrais uzdevums.

Šajā pavasarī – martā, aprīlī un maijā – aicinu skolēnus doties laukā, vērot apkārtni, un, pirmo reizi ieraugot vai izdzirdot kādu no gājputnu sugām, reģistrēt savu novērojumu. Tas nekas, ja skolēni pazīst tikai dažas putnu sugas, piemēram, balto stārķi – mums ir svarīgs ikviens novērojums. Galvenais – lai putns būtu droši noteikts un novērojums būtu ticams.

Informācija par četrām gājputnu sugām – balto stārķi, bezdelīgu, dzeguzi un svīri – tiks nodota starptautiskajai gājputnu pētījumu programmai “Spring Alive” (“Dzīvais pavasaris”), kurā nu jau trešo gadu iesaistās skolas un jaunieši visā Eiropā. Šo programmu koordinē starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International.

 

Datus par pārējām gājputnu sugām, tādiem labi pazīstamiem putniem kā lauku cīruli, ķīvīti, dzērvi, griezi, balto cielavu un mājas strazdu, apkopos un analizēs Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Gājputnu atgriešanās pētījumus mēs veicam jau vairāk nekā 20 gadus.

Anketu vari jautāt savai klases audzinātājai vai izprintēt no skolas mājas lapas, kā arī no internet adreses http://lob.lv/download/Anketa_Spring_Alive_2019.pdf

Anketā gatavas ir piecas novērojumu ierakstu vietas baltam stārķim, dzeguzei, bezdelīgai, svīrei, krastu čurkstei. Ja novēro kādu citu gājputnu, kā piemēram, lauku cīruli, ķīvīti, dzērvi, griezi, balto cielavu un mājas strazdu, tad veic pierakstus lapas otrā pusē pēc dotā parauga. Anketas gaidīšu līdz 25.maijam.

Materiālu apkopoja skolotāja Agnese Neija

Otrais šīs sezonas putnu programmas uzdevums ir izpildīts!

Izveidots Pirmdiena, 03 Decembris 2018 09:18

  Putnu programmas “Putni un mēs” uzdevums bija izgatavot sienas žurnālu. Paldies 3.b klasei, 1.a klases skolniecēm Tīnai Štefenbergai,  Sofijai Eglītei un skolotājai Diānai Allikai, 1.b klases skolniecei Kristai Dalkai un Diānai Pozdņikovai, 4.c klases skolniecei Enijai Podniecei un skolotājai Dzintrai Indriksonei.

Lasīt tālāk: Otrais šīs sezonas putnu programmas uzdevums ir izpildīts!

Putni un mēs - putnu būrīšu tīrīšana!

Izveidots Trešdiena, 07 Novembris 2018 14:09

Visi kopā pie sava putnu būrīša!

Pirmais putnu programmas “Putni un mēs” šīs sezonas uzdevums ir izpildīts!

Vēlamies nedaudz ar padarīto iepazīstināt arī pārējos.

  2017.gada pavasarī Valmieras Pārgaujas sākumskolas 3.b klase (tajā laikā vēl 1.b klases skolēni) izgatavoja un uzstādīja putnu būrīti kokā, kas atrodas pretī klases logiem. Par lielu pārsteigumu, nākamajā dienā jau pa būrīti dzīvojās strazds.

Lasīt tālāk: Putni un mēs - putnu būrīšu tīrīšana!

Apakškategorijas

  • Testi un uzdevumi

     Šajā kategorijā tiks publicēti katras nodaļas testi un uzdevumi.

Autortiesības © 2024 Valmieras Pārgaujas sākumskola. Visas tiesības aizsargātas.
Joomla! ir atvērtā koda programmprodukts ar GNU General Public licenci.
Joomla templates 1.7 by Hostgator